Mis on vermikompost?

Vermikompost (biohuumus) – orgaaniline väetis, orgaanilise põllumajandusliku toodangu jääkide ümertöötlemisel vihmausside (sagedamini Eisenia foetida и Lumbricus rubellus ), bakterite ning teiste organismide (närilised, seened jm.) poolt tekkiv produkt.

Vermikomposti sisuline erinevus teistest orgaanilistest väetistest – vees lahustuva lämmastiku, fosfori, kaaliumi kõrgendatud sisaldus. Samuti on mikroelemendid paremini omastatavs vormis.

Vermikomposteerimise käigus läbivad umbrohu seemned vihmausside organismi ja kaotasvad seeläbi idanevuse. Lisaks sellele on vermikompostis, võrreldes tavaliste orgaaniliste väetistega, madalam soolekepikeste sisaldus. Tänu organismide poolt läbitöötamisel raskemetallide üleminekule raskesti lahustuvateks ühenditeks, väheneb komposti toksilisus ja muutub praktiliselt taimedele kättesaamatuks.

Nii nagu kõik orgaanilised väetised, parandab ka vermikompost mulla struktuuri ja tema vesi-füüsikalisi omadusi. Koos vermikompostiga viiakse mulda vihmaussid ja teised mikroorganismid mis tagavad mulla normaalse toime, samuti ka nende elutegevuse jäägid (koproliidid) ja fütohormoonid mis kiirendavad taimede kasvu.